Jsem zklamaná, smutná a beznadějná! A k tomu všemu ještě nemocná. Není divu, vždyť nemoc je odrazem duše a ta teď pláče. Je nespokojená a nešťastná. Nemoc ke mně přišla proto, aby mne zastavila. Abych měla čas se zamyslet nad sebou a cestou, po které jdu.

„Proč, proč, proč…?“ běželo mi hlavou. Proč se mi nedaří? Možná proto, že jsem na podnikání sama, že chci všechno sama vymyslet. Jedna z cenných rad Boba Proctora, velkého filozofa a řečníka světových měřítek, je, aby člověk, který chce něco v byznyse nebo v životě dokázat, měl svého mentora nebo kouče. A já po těch několika letech úpěnlivého snažení dodávám: „Vyplatí se mít opravdu DOBRÉHO mentora nebo kouče!

Ve víceúrovňovém marketingu mentora máte vždy. Je to váš poradce, průvodce, kamarád, pomocník… Je to v první řadě člověk, který má nějaký svůj sen a v principech MLM vidí způsob, jak svůj sen naplnit a to se snaží umožnit i vám. Bohužel ne vždy je tento člověk také dobrý vůdce/leader. Svého žáka nemotivuje tím správným způsobem. Svému žákovi ukazuje cestu a způsoby, které mu nejsou vlastní, do kterých se žák musí nutit a hlavně mu nepřináší vytoužený výsledek. O pocitu ani nemluvě.

Vím o čem píšu. Léta jsem dělala, co se mi říkalo. Vlastně většinu mého života mi druzí diktovali, co mám dělat a jak. Můj mentor to taky říkal. A já jsem se snažila, opravdu snažila. Až do doby, kdy jsem přestala poslouchat. Už to nemělo smysl. Rady byly čím dál tím víc stejné a já věděla, že tudy můj vlak nejede. Prokrastinovala jsem, stagnovala a tak nějak upadala. Nechci tím tady říct, že můj mentor byl špatný. To ne. Jen… byl jiný než já. Měl jiné hodnoty, jiné vzory, jiné cíle. Vyhovovalo mu něco zcela jiného než mně. Více se zabýval systémem a předáním správných postupů práce místo, aby nejdřív nějaký čas věnoval poznání člověka, kterého vedl. Tady bych ráda podotkla, že to není problém jen v podnikání. Často se stává, že zaměstnanec firmy nezná misi firmy nebo týmu a není v souladu s hodnotami, které leader v týmu prosazuje. Vede to pak k únavě, vyčerpání a vyhoření.

Svého mentora jsem přestala poslouchat a ocitla jsem se na cestě podnikání sama. Bez opory a vedení. Nevěděla jsem, co dělat. Ale věděla jsem, co a jak dělat nechci. To samo o sobě je už hodně, co myslíte? Teď už jenom přijít na to, co a jak vyhovuje mně.

Odpovědi jsem začala hledat u úspěšných lidí. Jak tedy být v podnikání úspěšná? Ti zkušenější doporučují 3 stádia, kterými člověk potřebujete projít, aby se stal úspěšným:

  1. Poznej sám sebe
  2. Následuj úspěšné
  3. A vytrvej!

Místo poznávání principů a pochopení geniality víceúrovňového marketingu jsem se více zaměřila na objevování a pochopení sebe sama. Kdo já doopravdy jsem? V životě přijímáme různé role a snažíme se je hrát. Máme dokonce představu, jak tyto role vypadají, jací bychom v těch rolích měli být, jak bychom se měli chovat a cítit. Není divu, že pak na sebe vytváříme tlak a podléháme neustálým kontrolám, abychom věděli jestli konáme správně podle našich představ nebo představ někoho jiného. Co je ale správně? Jaká role je opravdu ta naše?

Sami sebou jste, když:

  • se cítíte zcela uvolnění (bez jakéhokoli napětí v těle)
  • děláte, co vás baví
  • činnost, kterou děláte, vás činí šťastnými

Tak tohle chce opravdu odvahu, nemyslíte? Proces sebepoznání, kterým jsem si prošla mi otevřel oči. Zvědomila jsem si své hodnoty, o kterých jsem mimochodem vůbec netušila. Hodnoty nás tvoří, určují, co je pro nás v životě nejdůležitější. Hodnoty jsou naší „vnitřní ústavou“, na základě které se podvědomě rozhodujeme. Problém nastává, když je v sobě potlačíme a rozhodujeme se v rozporu s nimi. To pak jednáme v rozporu se sebou samým, se svým vnitřním přesvědčením. Přesně takto v rozporu s mými hodnotami jsem byla i já. Zákonitě pak nemůžeme být uvolnění. Právě naopak, jsme ve vnitřním napětí. Toto napětí můžeme také vidět na svém fyzickém těle. Zamysleme se společně. S čím mají lidé fyzické problémy? Se žaludkem, zády, koleny, nebo trapézy… Ať je to cokoli v nebo na těle, je to projev napětí. A tady někde začíná psychosomatika.

Poznat své hodnoty a žít v souladu s nimi vám pomůže nastartovat změnu k lepšímu.

Pokud jste si ještě neudělali test hodnot, klikněte zde. Zabere vám to jen několik málo minut.

Mými TOP hodnotami jsou svoboda a radost. A v souladu s nimi jsem založila projekt „Společné podnikání“, jehož misí je: umožnit každému člověku svobodně se projevit v celé jeho síle a vzájemně se podpořit v dosahování svých cílů.

Věřím, že každý dokáže růst a rozvíjet se do obrovských rozměrů, že potenciál není nějak předurčen, ale je ho možné vypěstovat, že každý je schopen změnit své myšlení a přístup. Proto je mým záměrem v lidech podněcovat to nejlepší, co v nich je. Objevit jejich silné stránky, hodnoty a vášně (činnosti, kde mají zápal) je mojí prioritou!

Neméně důležité je i prostředí. Příliš vážné prostředí vysává z lidí život a z práce se tak stává jen nekonečná řada termínů, porad a e-mailů. O to tady ale vůbec nejde. Já své lidi v týmu naopak pobízím, aby se při práci bavili a užívali si legraci. Hravost je jedním ze základních pilířů mého podnikání. Proto má rada je: Nenechte se vmanipulovat do něčeho, co vám nepřináší radost, co je v rozporu s vašimi hodnotami a taky nedělejte činnosti, které Vám moc nejdou. Pokud něco děláte už dostatečně dlouho a neustále Vám to nejde a nebaví Vás to = plýtváte svými dari a Vaším potenciálem.

K tomu, abyste mohli ve svém životě začít se změnou, vám pomůžou odpovědi na tyto otázky:

  • Co je pro vás v životě nejdůležitější?
  • Co byste chtěli dělat?
  • Co byste dělali, kdybyste měli dostatek peněz a nemuseli je už vydělávat?

Nemá smysl dělat změnu bez toho, abyste nevěděli, co od ní očekáváte. Jinak řečeno, pokud chcete něco změnit, potřebujete mít v první řadě váš SEN. V řadě druhé pak opravdu dobrého mentora nebo kouče, který Vám ten sen pomůže uskutečnit.

Cítíte, že potřebujeme v životě změnu? Chcete mít více radosti z práce a být opravdu dobře finančně ohodnocen?  Chcete, aby vaše práce byla smysluplná?

Tohle všechno s lidmi řeším v projektu „Společné podnikání“. Jsem průvodce, kamarád, podporovatel a v neposlední řadě i mentor, kterého zajímá v první řadě člověk, jako takový. A právě proto lidem dávám možnost udělat si test hodnot jako první věc. Zaujalo vás to? Klikněte na tlačítko a čtěte dál.