Každý z nás je jiný. Každého baví dělat něco jiného. Víte přesně, co baví právě vás?

Byli jste s přáteli na výletě, na chatě nebo dokonce na dovolené? Vrátili jste se domů a jste zcela vyřízení, bez energie nebo unudění k smrti? Jste rádi, že jste doma a sami?

Rozumím vám! Několikrát jsem si takhle naběhla. S rodinou chodíme k rodičům na chatu, dokonce jsme se spřátelenou rodinou byli na společné dovolené. A aby toho nebylo málo, tak jsem se zrovna nedávno vrátila z chaty u kamarádky, kde byla taková ta babská sešlost s malým dětmi. Po všech těchto, na první pohled hezkých zážitcích, jsem se pak protloukala směsicí negativních pocitů a ptala sebe sama, proč tomu tak je.

Problém je, že se necháme unášet proudem života. Jsme reaktivní! Někdo něco naplánuje a my prostě jedeme. Dokonce jsme možná rádi, že to někdo udělal za nás. Pak se ale můžeme ocitnout někde, kde se necítíme dobře. Jedeme s lidmi, nebo k lidem, které máme rádi, ale pak nás tito lidé možná unaví, možná otráví, nebo nás prostě nebaví.

Jsem podivín? V mnoha očích určitě ano. Někdy jsem tím dost trpěla. Trápila jsem se, že se neumím těšit z toho, co druzí, že neumím komunikovat tak květnatě, jako druzí, nebo že nejsem tak zábavná, chápající jako ostatní…

Přátelé, je to o poznání sebe sama. Protože nejsme všichni stejní! A nebaví nás stejné věci. A je to naprosto v pořádku. Svou osobnost jsem poznala díky testu StrengthsFinder od Gallupu. Odkryl mé zapadlé, nepojmenované vlastnosti, danosti, talenty… Můžeme to nazvat různými slovy. Tento test pojmenovává 34 tzv. talentů, které tvoří a výrazně ovlivňují osobnost člověka. Dva z mých nejsilnějších talentů je intelection a activator. Gallup uvádí pojmenování talentů pouze v anglickém jazyce, určitě je ale nemusím překládat.

Intelection:
Lidé s výrazným talentem v této oblasti jsou typičtí intelektuálové. Hodně přemýšlí sami o sobě a cení si intelektuálních diskuzí.

Activator:
Lidé s výrazným talentem v této oblasti umí věci realizovat tím, že dokáží měnit myšlenky v činy. Často jsou netrpěliví.

Ke svému životu a k tomu, abych já byla šťastná, zákonitě potřebuji intelektuální rozhovory. Tyto rozhovory musí mít pro mne smysl. Mám ráda, když má debata jasný záměr a vede k nějakému výsledku/řešení. Ráda přemýšlím a nejraději jsem při tom sama. Osobnost netvoří jenom jedna vlastnost, jde o souhrn vzájemně se ovlivňujících talentů (vlastností), které na sebe působí různou sílou a vzájemně se doplňují. Protože jsem, co se projevu talentů týče, dost silným aktivátorem, potřebuji prostě konat. A to jakkoli. Potřebuji tvořit. Přemýšlení kombinuji se psaním, vzděláváním nebo aktivním odpočinkem. Aktivním odpočinkem je pro mne sport, turistika nebo například řízená meditace.

„Jó, tak tahle to je! Proto mne tzv. ‚babské žvatlání‘, z mého pohledu nikam nesměrující, unavuje! Proto se na takovýchto sešlostech chovám jako podivín, jako permanentně naštvaná, nebo jako blbec.“

Prosím vás, není to o tom, že ti ostatní dělají něco špatně. Je to hlavně o jinakosti/odlišnosti každého z nás. Má velice dobrá kamarádka si právě tuto babskou sešlost určitě pochvalovala. Proč tomu tak je? Protože ona má jinou kombinaci tzv. talentů, které tvoří její osobnost a předurčují co má, nebo dělá ráda. Já jsem se přestala trápit tím, co si o mně myslí druzí a určitě si o sobě nemyslím, že jsem podivín.  Dnes velice dobře vím, kdo jsem, jaká jsem a co mne baví! A to je základem pro šťastný život. Protože já jsem se rozhodla být šťastná, chci dělat pouze to, co mne baví. Už se nechci nikde přetvařovat, ani tiše trpět.

I takovéto zážitky člověk potřebuje prožít. Proto jsem za tuto zkušenost vděčná. Hold, zkušenostmi se učíme a ukazují nám, kudy naše cesta za štěstím nevede!

Nebaví vás babské sešlosti, kde se probírají problémy dětí a dalších rodinných příslušníků? Celodenní sezení na chatě, kde lidé sdílejí a květnatě popisují své problémy, nebo dokonce problémy jiných, pro vás cizích lidí? Na těchto, nebo podobných sešlostech není nic špatného! Jenom – já se tam nehodím. A co Vy?

Znáte dobře sami sebe? Víte, co vás baví a co nikoli?

Víte o tom, že projekt „Společné podnikání“, jehož jsem autorem, staví právě na sebepoznání? Na poznání vlastních talentů, vášní a hodnot?