Znáte je? Bydlí u nás a tak nějak řídí náš život.

Dva skřítci. Nazvěme je například Štístko a Smolník. Jeden se živí emocemi jako jsou radost, pocit štěstí, pocit sebeuspokojení… Druhý se živí strachem. Zatímco jednomu se daří, druhý skomírá.

Který z nich vyhrává u vás?

Ať tak či tak, oba silně ovlivňují naše jednání a rozhodování. Komunikují s námi neustále. Bydlí totiž v našich hlavách.

Jak se chová Smolník?

Našeptává nám otázky nejistoty. Ptá se i navzdory tomu, že o odpovědi nemá zájem. Na nich mu totiž nezáleží. Každá otázka sama o sobě už totiž vyvolává emoce, které nás od našeho záměru odrazují.

Například:

  • Co si o sobě myslíš?
  • Kdo ty vlastně jsi?
  • Umíš to vůbec?
  • Co si pomyslí druzí?
  • Co když se to nepovede, když to nevyjde?
  • Co když selžeš?

Jak se cítíte při těchto otázkách?

Většinou nás tyto otázky paralyzují a okrádají nás o energii. Nutí nás, abychom se stáhli zpět do zajetých poznaných kolejí. Proč? Za těmito otázkami se totiž skrývá strach. Co nám strach může přinést? Šeď života, nudu, falešnou jistotu, frustraci, splín, deprese, nezájem ve vztazích, chlad, nemoce…

A to je přesně to, na čem si skřítek Smolík docela pochutná. Na rozdíl od nás je Smolík spokojený.

Teď se nabízí otázka: co s tím? Jak se strachu zbavit? Odpověď je jednoduchá: poslouchat Štístka. Ten nám totiž klade pouze jednu základní otázku:

  • A co když se to podaří, co když to vyjde?

Ať jste v jakémkoli rozhodovacím procesu, představte si, co se stane, když to, na co myslíte, co si přejete, o čem sníte, vyjde. Tato otázka vám v rozhodování může velice pomoct. Oproti otázkám výše, vám naopak odpověď na tuto otázku energii dodá. Energii tak potřebnou pro první krok, pro otevření cesty vpřed, vstříc svým touhám, snům, vstříc své odvaze, která v každém z nás dříme.

Život je tu pro nás! Ne my pro život.

Jít za svým snem, za svými plány, za svým srdcem, za tím, co milujeme, nám dává pocit uspokojení, radosti, štěstí, sebenaplnění, dává životu smysl… A to je přesně to, co živí skřítka Štístka.

Z nějakého důvodu jako dospělí přestáváme snít. Přitom právě představivost nám může pomoct v dosažení čehokoli, co si přejeme.

Tvrdě pracuji na každém mém zítřku, stojí mne to něco obětovat a nutí jít po prioritách. V dosahování mých snů mi pomáhá Štístko. Protože po jeho otázce se oddám snění a jako mávnutím kouzelného proutku vidím před sebou hezčí budoucnost. To, co přijde pak, vás může překvapit. Začne se před vámi odkrývat cesta k naplnění vašeho života…

Přečetli jste si článek až sem. To už něco znamená. Věřím, že taky těžce pracujete na své lepší budoucnosti a věřím, že o ní taky sníte. Možná nejste tady náhodou, možná je cesta projektu „Podnikání hrou“, tou pravou cestou k naplnění vašeho života.

A možná se mýlím. Zjistit to můžete jen tak, že se na celý projekt „Podnikání hrou“ podíváte. Klikněte na tlačítko níže a uvidíte.